Julita Sesja na Plaży

July 12, 2017  •  Leave a Comment

Witajcie, 

W planowaniu nowych postów jestem mistrzem jednak w realizacji czasami wychodzi nieco gorzej ;) 

JulitaJulitaGlamour Photo by Glam Studio || https://www.facebook.com/GlamStudioGorzow/ W moim podręcznym kajeciku zapisuję jaką tematykę chciałbym poruszyć na blogu – jedną z nich są krótkie wpisy na temat zrealizowanych przeze mnie sesji zdjęciowych. 

Z racji pięknej pogody jaka towarzyszyła nam w czerwcu postanowiłem wykonać spontaniczną sesję plenerową na plaży w uroczej miejscowości - Lubniewice z modelką Julitą, z którą miałem przyjemność już kilkukrotnie współpracować. 

W błyskawicznym tempie spakowałem, więc większość potrzebnego sprzętu m.in. Canon 5d mark3 oraz stary poczciwy Canon 6D jako backup z obiektywem 85mm f1.8 i dodatkowo mały poręczny softbox 60x90cm z lampa reporterską YN568. W plecaku jak zawsze miałem też xpoImaging ExpoDisc 2.0 plus kilka filtrów i kart pamięci i z tym całym wyposażeniem wyruszyłem tworzyć piękne kadry

W naszej plażowej scenerii najczęściej sięgałem po obiektyw 50mm Sigma 1.4F Art. Mając tak ostry obiektyw o dość uniwersalnej ogniskowej mogłem stworzyć zarówno szersze zdjęcia obejmujące całą sylwetkę jak i węższe portretowe kadry. Wiedziałem że słońce może być dość mocne i rzeczywiście takie było, więc konieczne było doświetlanie zdjęć lampą i softboxem, aby było to dość miękkie światło. Tutaj pomocny okazał się mój plenerowy zestawik z sofboxem 60x90cm. Nie używałem zbyt dużej mocy coś około 1/32, co pozwoliło uchwycić klimat słonecznego dnia,  jednocześnie nie zostawiając modelki w cieniu.

JulitaJulitaGlamour Photo by Glam Studio || https://www.facebook.com/GlamStudioGorzow/ Początkowo zrobiliśmy zdjęcia w stroju kąpielowym na plaży, gdzie ustawiłem dość wysoką przysłonę, aby zniwelować ostre słońce i zachować nieco nieba. Później zdecydowaliśmy się na zdjęcia w jeansowym komplecie w lekko zacienionym miejscu bliżej drzew i lasu, gdzie stworzyliśmy fenomenalne kadry. 

Julita jest doświadczoną modelką, więc świetnie pozowała w rytm każdego ujęcia migawki,  realizując moje sugestie na ujęcia, które później omawialiśmy wspólnie. Dzięki temu uzyskałem bardzo dobry materiał w niezwykle krótkim czasie. 

Osobiście uwielbiam sesje plenerowe, ponieważ nieskończone wariacje, jakie daje nam natura, co przy rozsądnym wykorzystaniu sprzętu pozwala stworzyć magiczne i wyjątkowe zdjęcia.

W sytuacji, gdy w trakcie sesji powstaną niesamowicie ciekawe ujęcia, w których zbyt dużo „namieszała” nam matka natura staram się nie panikować tylko siadam przed programami do profesjonalnej obróbki zdjęć i staram się wyciągnąć z plików RAW taki efekt, który mnie w pełni zadowoli i którym chciałbym się podzielić z innymi :) 

Przyznam szczerze, że rzadko zdarza mi się obróbka, która wymaga ode mnie bardzo dużej ingerencji w zdjęcia a jeżeli już zachodzi potrzeba tak czasochłonnej obróbki to rozprawiam się      z takim zdjęciem w pięciu krokach:

JulitaJulitaGlamour Photo by Glam Studio || https://www.facebook.com/GlamStudioGorzow/ I W pierwszej kolejności wywołuję plik RAW w programie Capture One, w którym nadaję zdjęciu odpowiedni klimat kolorystyczny (z reguły na tym etapie poprawiam ocieplenie tonacji skóry). 

II Następnie przenoszę się do Photoshopa i tam zaczynam swoją zabawę od czyszczenia skóry z wszelkich niedoskonałości, które widoczne byłyby na warstwie High i Low przy Frequency Separation.

III W dalszym kroku tworzę warstwy Frequency Separation i tam na warstwie High redukuję drobniejsze niedoskonałości. Ważne tego typu sesjach jest też odpowiednie formowanie sylwetki. (mam w planach przygotować cały artykuł czym jest retusz)

IV Następnie powielam warstwę Low i na niej przy pomocy pędzla mieszającego wyrównuję przejścia tonalne, tworząc warstwy Dodge & Burn, gdzie miękkim pędzlem staram się zamaskować wszelkie elementy.

V Ostatnim krokiem jest nadanie odpowiedniego klimatu zdjęciu. Najczęściej sięgam, więc do narzędzia koloru selektywnego, którym przy użyciu warstwy czarno-biały odbijam kontrast. Napisałem w skrócie jak to u mnie wygląda może komuś to się przyda. 

JulitaJulitaGlamour Photo by Glam Studio || https://www.facebook.com/GlamStudioGorzow/ Macie jakieś pytania? Piszcie śmiało w komentarzach. 

Glam Studio


Comments

No comments posted.
Loading...